Zde může být vaše reklama.

Achillovy paty Olomouce: nelegální graffiti

Achillovy paty Olomouce: nelegální graffiti

foto: Lukáš Blokša

21. 02. 2020 - 07:05

Olomouc v posledních letech i díky Street art festivalu zažívá nebývalý rozkvět legálních a pěkných graffiti. Za všechny můžeme vyjmenovat například krále se selfie tyčí, ke kterému přibyla madam Currie a ženu s orlem na Passingerově mlýnu. Kromě festivalu pak vznikají i další legální graffiti, jako například Masaryk v Bezručových sadech, ale také různá graffiti v Lomené galerii.

To je jedna strana mince. A pak je ta druhá. Nelegální graffiti, spíše tedy podpisy autorů na stěnách nejen historických budov v centru, ale prakticky všude, kde se jen člověk podívá. A to už opravdu tak hezký pohled není. Opravdu si někdo myslí, že se chceme koukat na divně modrou barvou vyvedený nápis uvnitř Terezské brány? Ne, nechceme.

Teda, minimálně já o něco podobného opravdu nestojím. Chci procházet městem, aniž bych se musel dívat, kde se zase který "umělec" podepsal. Opravdu si myslím, že něco podobného není ve veřejném prostoru potřeba.
Je otázka, jak s tím bojovat. V mnoha případech se nejspíš vandala chytit nepodaří, když už se to ale stane, nemyslím si, že by například ochotně vzal do ruky čistící prostředek a svůj výtvor smazal. To spíš, poté, co s ním strážníci či policie skončí, přidá další podpis někde jinde. Tak to prostě funguje, bohužel.

Pokud vás napadá nějaký způsob, jak podobné chování vymýtit, abychom se nemuseli dívat na podpisy šílených barev i kvality, budu jen rád, podělte se o něj.

Další články