La Putyka i akrobatický muzikál přiblíží olomoucké kulturní léto!
Divadlo na cucky pokračuje v Olomouci v postcovidové tradici novocirkusových přehlídek na začátku…
29. 10. 2019 - 12:00
O lásce na první pohled a citu silnějším než smrt pojednává romantický balet Giselle, který se po jedenácti letech vrací na jeviště Moravského divadla. Působivý příběh o mladé dívce, která se po smrti promění v lesní vílu, uvede s olomouckým souborem choreograf a režisér Michal Štípa. Tanečníky bude doprovázet orchestr pod vedením Petra Šumníka. Premiéra se uskuteční v pátek 1. listopadu v 19 hodin.
Pro uměleckého šéfa baletu Moravského divadla Michala Štípu je Giselle osudovým titulem. „Během své kariéry jsem byl většinou romantickým tanečníkem a právě Giselle byla mojí první oficiální premiérou na prknech Národního divadla v Praze. Rád na tuto dobu vzpomínám, protože to byla velmi příjemná spolupráce nejen s mojí taneční partnerkou Terezou Podařilovou, ale i s choreografem Christopherem Hampsonem. Poté jsem tento titul nastudoval v Ostravě, ve Státní opeře Praha a také jsem byl pozván jako host do Státní opery a baletu v Jekatěrinburgu,“ uvedl Štípa a doplnil, že balet Giselle je pro sólisty a sbor skutečnou výzvou. „Je technicky náročný, stylově vytříbený a troufám si říct, že to byl vůbec nejnáročnější balet, který jsem tančil,“ upozornil Štípa.
Příběh Giselle vznikl na motivy pověsti o neprovdaných dívkách, které zemřely před svatbou ze žalu nad zradou nevěrných snoubenců. Tyto dívky se po smrti promění ve víly a v noci se zjevují osamělým chodcům, které utancují k smrti. Proměna ve vílu potká i venkovskou dívku Giselle, která se na první pohled zamilovala do vévody Alberta, aniž tušila, že je již zasnoubený s Bathildou. Když přijde Albert k hrobu Giselle, rozhodne královna víl Myrtha o jeho osudu. Jedině Giselle může Alberta zachránit před smrtí.
Bájnou legendu probudil k životu francouzský skladatel Adolphe Charles Adam, na původní choreografii se podíleli Jean Coralli a Jules-Joseph Perrot. Světovou premiéru měla Giselle 28. června 1841 v Paříži, o 43 let později vytvořil v Mariinském divadle v Petrohradu svou vlastní verzi slavný tanečník a choreograf Marius Petipa. Olomoucká inscenace vychází z původní i Petipovy verze, pro první jednání pak Michal Štípa vytvořil originální choreografii.
„Přemýšlel jsem, jak bych mohl Giselle, která již byla v Olomouci třikrát uvedena, změnit a přiblížit divákům. Proto jsem se rozhodl situovat první dějství baletu na olomoucké Horní náměstí ve čtyřicátých letech minulého století. Scéna připomíná obrázky ze starých pohlednic a diváci jistě poznají historické dominanty města,“ popsal Štípa. S touto změnou souvisí i upravený původ hlavních postav. „Giselle je v naší inscenaci dívkou, která pomáhá matce Berthe v jejím květinářství, Hilarion, který má Giselle rád, k nim každý den přiváží čerstvé květiny, a Albert není vévodou, ale obyčejným mladíkem,“ doplnila dramaturgyně Martina Náhlíková.
„Zasazení děje do prostředí Olomouce dává divákům možnost vychutnat si jeden z nejhezčích klasických baletů ve zcela ojedinělých kulisách a já pevně věřím, že naše nastudování bude mít úspěch. Zároveň doufám, že se díky tomu inscenace zaryje našemu publiku hluboko do srdce a diváci k ní budou mít vřelý vztah, který mohou ještě prohloubit na baletních dílnách věnovaných právě tomuto titulu,“ řekl ředitel divadla David Gerneš.
Druhé jednání pak diváky zavede do světa víl. „Pro Giselle je tento mýtický a možná až pohádkový motiv nesmírně podstatný,“ zdůraznila Náhlíková. „Domnívám se, že i pro dnešního diváka je únik do nereálného světa zajímavý a ve své choreografii chci toto prostředí obohatit o tak trochu strašidelnou atmosféru,“ doplnil Štípa. „Hudba druhého jednání je oproti jednání prvnímu křehčí, jemnější, snová, publikum uslyší více harfu či smyčce s dusítkem,“ přiblížil autor hudebního nastudování Petr Šumník.
V titulní roli alternují Yui Kyotani, Emily-Joy Smith, Risa Maruyama a Francesca Raule. Pro Yui Kyotani jde o první setkání s touto postavou, v minulosti už ale měla možnost ztvárnit roli Myrthy, kterou si zopakuje i v Olomouci. „Jsem ráda, že mi Michal Štípa svěřil takovou důvěru a nabídl mi dvě charakterově odlišné role. Zatímco Giselle je mladá, nevinná dívka, Myrtha je vládkyně rozhodující o tom, kdo bude žít a kdo zemře. Miluji druhé jednání, kde se Giselle mění z lidské bytosti ve vílu,“ uvedla Kyotani. Také pro Emily-Joy Smith jde o premiéru. „Když jsem studovala na taneční škole, všude jsem četla články o tom, jak je toto dílo významné pro světovou baletní historii, takže mám velkou radost z toho, že jej konečně můžu zařadit do svého repertoáru. Giselle je velmi zábavná a energická. Miluje život a připomíná mi ten pocit, to vzrušení, které každý prožívá při prvním zamilování se. Předchozí postavy, které jsem v Olomouci hrála, jako Desdemona nebo Nikia, jsou mnohem vážnější a řekla bych, že vyspělejší. Moc si užívám tu možnost hrát mladickou postavu Giselle,“ sdělila Smith.
Roli Alberta ztvární Guido Sarno, Stefano Sacco nebo Benjamin Cook. Italský sólista Guido Sarno měl možnost se s Giselle setkat před lety v inscenaci Národní opery Bordeaux, kde působil jako člen sboru. „Je to velký romantický balet se vším všudy. Pro tanečníky je velmi obtížný, především druhé jednání. Neočekával jsem, že to bude snadné, ale ukázalo se, že Giselle je opravdovou výzvou. Celý soubor odvádí během zkoušek obrovský kus práce a věřím, že diváky čeká nádherná podívaná,“ uvedl Sarno, který se na přípravě inscenace podílel rovněž jako asistent choreografa. Královnu víl Myrthu vedle již zmíněné Yui Kyotani ztvární Rachel Hickey či Ludmila Novotná. Bathildu hraje Rachel Hickey nebo Chloe Jones, roli Hilariona alternují Antonín Blahuta, Lukáš Cenek, Benjamin Cook a Seamus Wilkinson.
Působivou scénu navrhl Aleš Valášek, který je také autorem kostýmů. Světelný design navrhl Martin Špetlík.
Na jevišti Moravského divadla se Giselle poprvé objevila v roce 1957 v choreografii Rudolfa Macharovského a byla to mimořádná událost. Do té doby totiž u nás vznikla pouze tři zpracování tohoto baletu a všechna na scéně Národního divadla v Praze. Dosud poslední nastudování v choreografii a režii Jiřího Kyseláka mělo v Olomouci premiéru v roce 2008.
Inscenaci Giselle jsou věnovány také baletní dílny pro děti a dospělé za účasti uměleckého šéfa Michala Štípy, dramaturgyně Martiny Náhlíkové a členů souboru baletu. První dílna se uskutečnila 19. října, ta další je naplánována na 24. listopadu.
Divadlo na cucky pokračuje v Olomouci v postcovidové tradici novocirkusových přehlídek na začátku…
Tři klasické pohádky – Budulínek, Šípková Růženka a Karkulka – přetavili před lety Jaroslav Uhlíř a…
První premiérou sezony 2022/2023 bude perla českého poetického dramatu Manon Lescaut. Milostné…
Divadelní open-air festival Olomoucké nejen shakespearovské léto, který každoročně v srpnu pořádá…
Moravské divadlo Olomouc uvede v sezoně 2022/2023 dvanáct premiér. Na své si přijdou milovníci…
Letní kulturní program v Olomouci opět okoření Divadlo Tramtarie. Olomoucké nejen shakespearovské…