Zde může být vaše reklama.

GLOSA Vidět město jinak

Vidět město jinak

foto: Archiv redakce

12. 06. 2024 - 14:34

Ptáte se možná, jak lze město, které znáte, vidět jinak. Co je to za divnou nadsázku. Mohu vám potvrdit, že lidé, kteří se svezou lodí po řece Moravě a pozorují věže kostelů nebo třeba činžovní domy z paluby lodi, mají z města opravdu jiný zážitek. Vidí Olomouc jinýma očima. A většinou jsou překvapení a moc spokojení.

V oblasti cestovního ruchu vzniká plno zajímavých nápadů a aktivit, řekl bych, že tento segment služeb patří v západním světě k mimořádně rozvinutým. Nechci tedy nijak zvlášť vyzdvihovat zrovna plavby lodí po řece Moravě v Olomouci. Na druhou stranu jsem ale moc rád, že jsem tuhle nabídku v Olomouci před lety spustil, i když to nebylo od začátku vůbec lehké. Je moc fajn oživovat řeku, využívat potenciál, který tento vodní tok pro město má. Je opravdu příjemné vidět lidi, jak se baví na náplavce při koncertě nebo podobné akci, které by tady mohly být mnohem častěji. Lidi z paluby lodi i z náplavky, která je v jiné úrovni než běžné ulice, prostě vidí Olomouc jinak.

Pak jsou tu ale samozřejmě taky nějaké ty nepříjemnosti. Jsem celkem pozitivní člověk, kdo mě zná, ví, že se nenechám jen tak otrávit, ale stejně mě zlobí, když se po letech, kdy nešlo řeku využívat kvůli protipovodňovým opatřením, dozvím, že bude znovu pro plavby a kulturní aktivity nepoužitelná, protože se musí na skoro celé prázdniny snížit stav hladiny. Aby mohla být upravena řeka Bystřička. Naučili jsme se s kolegy v týmu improvizovat, jezdili jsme na jihu města z přístavu U Vodníka, ale tam to teď taky nejde. Pro změnu se tam odehrává IV. etapa protipovodňových opatření. A tak na začátku prázdnin olomouckou flotilu zakotvíme někde stranou, abychom ji pak vrátili na řeku až na konci léta.

Ale tak nějak jsme si už zvykli, že každý rok přinese nějaké překvapení, takže na novou situaci reagujeme tím, že dáme v létě konečně prostor stoprocentnímu využití potenciálu Ološlapu. Projekt Ološlapu vznikl nejen za účelem oslav a setkání, ale právě k poznávání města Olomouce na souši díky historickým jízdám. K tomu jsme tuto sobotu ještě představili vozidlo Olobrouk, které bude taktéž sloužit k tomuto účelu pro malé skupinky. Věřím, že budou lidé spokojeni.

Další články