MOCH Lobster

NOVÁ MOŽNOST STUDIA Technická univerzita otevře v Olomouci obor Smart Engineering

Technická univerzita otevře v Olomouci obor Smart Engineering

foto: Olkraj.cz

27. 06. 2026 - 17:40

Zájemci o technické vzdělání už nebudou muset za vysokoškolským studiem v tomto oboru odcházet mimo Olomouc. Od akademického roku 2027/2028 se ve městě otevře nový bakalářský obor Smart Engineering, který nabídne Fakulta strojní Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava ve spolupráci s Olomouckým krajem.

Zástupci kraje a univerzity podepsali memorandum o spolupráci a společně plánují propagaci a otevření nového oboru. Výuka bude probíhat v prostorách Střední průmyslové školy strojnické v Olomouci. Kraj zajistí zázemí, univerzita pedagogy a odborné vedení oboru.

„Pro výuku vyčleníme učebny ve Střední průmyslové škole strojnické v Olomouci. Pokud má mít naše země zajištěnou budoucnost a prosperitu, musíme investovat do moderního strojírenství a technologií. Obor Smart Engineering jde přesně tímto směrem a mě moc těší, že se nám podařilo tuhle skvělou spolupráci s Technickou univerzitou v Ostravě domluvit,“ uvedl Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.

Nový obor reaguje na poptávku po technicky vzdělaných lidech v regionu. Podle memoranda budou kraj a univerzita spolupracovat také na jeho propagaci, aby přilákaly co nejvíce zájemců o studium.

„Zavedení oboru Smart Engineering vnímáme jako důležitý krok k modernizaci technického vzdělávání. Umožní lépe propojit výuku s průmyslovou praxí a připravovat studenty na aktuální technologické výzvy, které dnes formují inženýrské obory. Zároveň tak vycházíme vstříc dlouhodobé potřebě regionu, kde podobně zaměřené technické studium dosud chybělo,“ uvedl rektor VŠB-TUO profesor Igor Ivan.

Studium bude bakalářské a kombinované, tedy dříve označované jako dálkové. Díky tomu bude dostupné i pro lidi, kteří už pracují a nemohou docházet do školy v běžném prezenčním režimu.

„Uzavření memoranda a zejména pak samotné zahájení výuky oboru Smart Engineering v příštím roce beru jako úspěšné završení našich snah o to, aby v Olomouci mohli lidé studovat čistě technický obor,“ uvedl Svatopluk Binder, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast školství.

Vznik oboru je podle kraje součástí snahy posílit technické vzdělávání v Olomouckém kraji a lépe ho propojit s potřebami průmyslu.

Další články