
Tramvaje se vrátily na poškozenou trať, musí jet pomaleji
Tramvaje na Nové Sady po osmidenní výluce opět jezdí. Výluku zavinila nehoda vlaku, který vykolejil…
foto: ZOO Olomouc
24. 02. 2021 - 15:43
Teraristika v olomoucké zoo zapustila své kořeny až v roce 1979. Tehdy vznikla 4 větší terária v nové přístavbě pavilonu šelem, která si skalní návštěvníci zahrady dozajista pamatují. Aktuální situace je však jiná. Terarijní expozici naleznou návštěvníci v pavilonu žiraf, několik malých insektárií a terárií je umístěno v Jihoamerickém pavilonu a v roce 2018 se kolekce terarijních zvířat rozšířila i v rámci nově vystavěného pavilonu Kalahari. V loňském roce se začal proměňovat nevyužitý interiér vyhlídky pavilonu žiraf v další zbrusu novou expozici.
„Po zatěžkávacím provozu můžeme říci, že máme hotovo. Jakmile se zoo otevře, zveme vás do království varanů, užovek, leguánů, zlatohlávků a dalších,“ uvedl vedoucí marketingového oddělení Pavel Javůrek.
Chov v Zoo Olomouc
V počátcích olomoucké zahrady se terarijní zvířata chovala jen zřídka a až do počátku 90. let se je nedařilo rozmnožovat. Prvním pokusem o terarijní expozici byla stavba vivária u pavilonu opic v druhé polovině 60. let zbudovaná pro plazy darované na výstaviště Flora z Kuby. První větší terarijní expozici mohli návštěvníci obdivovat až na počátku 90. let v pavilonu šelem, kdy byla původní velká terária přestavěna do řady menších expozičních nádrží a jedné větší s krokodýly čelnatými. Tím se rovněž podstatně rozrostla kolekce samotných zvířat a zanedlouho se dostavily i úspěšné odchovy. Koncem 90. let však stavba akvária pro žraloky odvrátila pohledy zájemců o terarijní zvířata o několik kroků dál. A to do nevyužité místnosti v pavilonu žiraf, kam byla terarijní expozice z pavilonu šelem přesunuta.
"V loňském roce jsme se rozhodli tuto expozici ještě rozšířit o dalších 7 středně velkých terárií, 2 insektária a jednu velkou nádrž," prozradila mluvčí zahrady Iveta Gronská.
Stavba terárií
V lednu roku 2020 jsme se pustili do plánování nové terarijní expozice v pavilonu žiraf Rothschildových. Za zrodem i realizací stáli zaměstnanci zoo Milan Kořínek, Pavel Javůrek a pracovníci údržby. S úpravami se začalo v únoru. Od návrhu přes samotnou realizaci, elektroinstalaci až po konečné zařízení, osázení rostlinami a umístění zvířat nám tvorba zabrala bezmála 9 měsíců a vyžádala si celkovou sumu 816 529,27 korun.
"Vznikla stěna se sedmi terárii, dvě malá insektária a původní velká expozice byla zrekonstruována. Ve vstupní části přibyly nové, automaticky se zavírající dveře," popsala úpravy Gronská.
Obyvatelé terárií
A s kým, že se to návštěvníci mohou setkat? S chameleonem pardálím, korovci jedovatými, varany Mertensovými, užovkami amurskými, ostronosými i tenkoocasými, leguánky měnivými, arborikolními ještěrkami Gastropholis prasina a ještěrkami pavími, zlatohlávky, šváby madagaskarskými, bazilišky zelenými, ale i se starým známým hroznýšem Dumerilovým. Varani dostali nové vhodnější terárium i s vestavěným vodopádkem, který napodobuje prostředí přirozeného výskytu těchto impozantních ještěrů na březích řek severní Austrálie.
Tramvaje na Nové Sady po osmidenní výluce opět jezdí. Výluku zavinila nehoda vlaku, který vykolejil…
Výluka tramvajového provozu na Nové Sady, způsobená vykolejením vlaku na křížení tratí v ulici…
Olomouc - Městská policie v Olomouci v poslední době zaznamenává zvýšený počet případů porušování…
Olomoucké tržiště čeká významná proměna. Podkladem bude projektová dokumentace, jejíž zadání…
Olomouc – Bohužel to není aprílový žert. Tramvaje z centra města Olomouce na zastávku Nová Ulice…
Byl běžný páteční den a Radek si vyzvedával svého zdravého syna na fotbalovém tréninku. Plánování…