Zde může být vaše reklama.

Karlova Studánka se privatizovat nebude, rozhodla vláda

Karlova Studánka se privatizovat nebude, rozhodla vláda

10. 03. 2016 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Státní léčebné lázně Janské Lázně a Státní podnik Horské lázně Karlova Studánka mají zůstat v rukou státu. Vláda podpořila návrh ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), aby nebyly privatizovány. Němeček o tom informoval novináře během dnešního jednání vlády. Resort se obával, že soukromí vlastníci by se mohli zaměřit na komerční využití lázní, čímž by někteří pacienti ztratili možnost léčby. S tím nesouhlasilo ministerstvo financí, podle něhož se struktura péče může zajistit smluvně.

Vláda na včerejším zasedání schválila materiál, jehož záměrem je vyjmutí státního podniku Státní léčebné lázně Janské Lázně a státního podniku Horské lázně Karlova Studánka z privatizace.

„Obě lázeňská zařízení jsou svou nabídkou péče pro pacienty v rámci České republiky výjimečná a v rukou soukromého vlastníka se lze obávat změn nabízené péče s důrazem na komerční využití a tím ztráty možností léčby pro některé současné pacienty. Uvědomme si, že v Janských lázních se léčí například děti s mozkovou obrnou a v Karlově Studánce máme jedinečné klimatické podmínky pro léčbu nemocí dýchacího a oběhového ústrojí. Je tu také další důvod vyjmout tato zařízení z privatizace, a tím je fakt, že lázním současné zařazení v režimu zákona o podmínkách převodu majetku státu znemožňuje investovat například do obnovy,“ řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Státní léčebné lázně Janské Lázně jsou nejvýznamnějším, respektive jedinečným poskytovatelem péče, který fakticky zajišťuje léčbu pacientům s dětskou mozkovou obrnou v ojedinělé dětské léčebně Vesna. Horské lázně Karlova Studánka jsou významnými klimatickými lázněmi. Z ekonomického hlediska se jedná o soběstačné subjekty. Podporu jejich zachování jako nezbytného poskytovatele zdravotních služeb vyslovila také Rada hospodářské a sociální dohody ČR.

V privatizaci zůstává ponechán majetek, který bezprostředně nesouvisí s výkonem činnosti lázní, a tudíž není zájem na jeho ponechání ve vlastnictví státu.

-age-

Další články