Začala extraliga Derby ve Šternberku skončilo výhrou Olomouce

Derby ve Šternberku skončilo výhrou Olomouce

29. 09. 2024 - 15:12

Úvodním kolem byl o sváteční sobotě 28. září zahájen nový ročník extraligy volejbalistek, A hned pikantním hanáckým derby, v němž TJ Sokol Šternberk hostil tým VK Šantovka Olomouc UP. Favoritem utkání byly hostující vysokoškolačky, které také i přes zaváhání ve druhém setu zvítězily podle očekávání za tři body 3:1.

Hostující Olomoučanky vstoupily do sezony zhurta a při podání své nové nahrávačky a kapitánky Bajusz vedly rychle 6:0. Domácí Sokol dále ztrácel (1:11) a první set se pro něj postupně stával noční můrou (3:17, 5:22). Konečný výsledek 9:25 byl už pro Šternberanky jen krutým vysvobozením ze zcela nevydařeného úvodního dějství.

Začátek druhé sady byl o poznání vyrovnanější (3:3), potom se sice opět začali prosazovat hosté (3:6), ale Sokol tentokrát nepovolil, nejprve vyrovnal (9:9) a pak šel dokonce sám do vedení (12:10). Náskok jednoho až tří bodů (16:13) si domácí volejbalistky držely až do stavu 19:19, pak se skóre několikrát přelilo ze strany na stranu (20:19, 20:21, 23:22) a rozhodnout tak musela dramatická koncovka. První setbol měla sice univerzita (23:24), ale ten druhý šternberský (25:24) byl na rozdíl od toho předchozího proměněn a po výsledku 26:24 bylo vyrovnáno.

Třetí část duelu zahájil lépe povzbuzený Sokol (2:0, 5:4), Šantovka však rychle reagovala (5:7) a ve střední části setu začal její náskok narůstat (8:13, 9:14). Když potom přišla další tříbodová šňůra Olomouce (10:14, 10:17), bylo o osudu třetího dějství prakticky rozhodnuto. Domácí sice ještě v závěru korigovali (12:21, 16:22), porážce 18:25 už ale nezabránili - 1:2.

Ve čtvrté sadě se uklidněné Olomoučanky znovu rychle dostaly do trháku (2:4, 3:7) a i přes snahu domácích (7:11, 10:11) své vedení postupně navyšovaly (12:16, 14:20). Šternberanky už v závěru nenašly na hru soupeře protizbraň a po výsledku 17:25 zahájily sezonu prohrou v hanáckém derby 1:3.

„Dnes to byl hodně nervózní zápas, což první utkání v sezoně bývají. Jsme rádi, že jsme to zvládli za tři body. Škoda druhého setu, ve kterém jsme trošku polevili po jasném průběhu toho prvního. To se ale stává, musíme na tom pracovat a celkově je před námi ještě hodně práce,“ je si vědom i přes tříbodové vítězství asistent olomouckého trenéra Jana Drešla Patrik Minda.

„Přestože našeho dnešního soupeře velmi dobře známe a víme, že je o dost lepší než vloni, jsme se v první sadě dostali pod velký tlak a trvalo nám celý set, než jsme se zvedli. Chválím holky za bojovnost ve druhém setu, jenže jsme nedokázali tuto úroveň udržet, opět jsme dávali lehčí servisy a bez kvalitního podání a kvalitního útoku se hrát opravdu nedá. Můžeme posbírat balony v poli, ale pokud to nedokážeme zakončit, tak se budeme trápit s každým soupeřem. Máme na čem pracovat a uvidíme v dalších zápasech,“ konstatuje kouč Sokola Miroslav Jehlář.

Oba soupeře nyní shodně čekají pohárové povinnosti. Olomouc se už v pondělí 30. září představí od 18 hodin ve 2. kole Českého poháru na palubovce béčka Ostravy, Šternberk zajíždí ve stejné fázi soutěže ve středu 2. října do Přerova. Hrát se zde bude rovněž od šesti večer.

TJ Sokol Šternberk - VK Šantovka Olomouc UP 1:3 (-9, 24, -18, -17)

Rozhodčí: Kavala, Němeček. Čas: 101 minut. Diváků: 112.

Šternberk: Holubcová, Dvořáčková, Laifrová, Kořínková, Látalová, Šotkovská, libero: Brinková. Střídaly: Valentová, Dovhoshapková.
Olomouc: Bajusz, M. Smolková, Nowaková, J. Smolková, Frankevychová, Gerottová, libero: Chaloupková, Střídala: Burianová.