
Nábor dárců kostní dřeně bude i u právnické fakulty v Olomouci
V Česku právě teď potřebuje vhodného dárce kostní dřeně více než 40 lidí, z toho přes třetinu tvoří…
foto: Olomoucký kraj
07. 07. 2020 - 13:00
Už v průběhu srpna skončí práce, které mají za úkol zachránit a zároveň také zpřístupnit renesanční palác na hradě Helfštýn. Do projektu záchrany této cenné památky investoval ze svého rozpočtu mimo jiné také Olomoucký kraj, který z rozpočtu investoval zhruba 83 milionů korun.
„O obnově paláce se diskutovalo dvacet let. Střecha mu ale chybí už více než dvě století. Pokud jsme stavbu chtěli zachránit, nemohli jsme déle čekat,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast financí Jiří Zemánek.
Projekt zahrnoval zastřešení objektu, využití velkých místností pro expozice a vybudování nového prohlídkového okruhu. Architekti při výběru materiálů volili především beton a kov. Na střechy použili pískované sklo a nad prostor považovaný za bývalou kapli čiré, které symbolizuje otevřené nebe.
„Zvolené řešení považuji za citlivé k původní stavbě, navíc Helfštýn díky němu získá potřebné výstavní prostory. Kromě příspěvku k obnově historické památky tím zároveň investujeme do cestovního ruchu v regionu,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast památkové péče Petr Vrána.
Helfštýn je jednou z nejnavštěvovanějších památek na území Olomouckého kraje. Například v minulém roce sem i navzdory omezením, která souvisela právě s rekonstrukcí paláce na posledním hradním nádvoří, zavítalo na 70 tisíc turistů.
Historie Helfštýna sahá až do čtrnáctého století
Že je Helfštýn velice důležitou kulturní památkou regionu, dokládá už jen to, že byl založený na počátku 14. století. Nejvýznamějšího rozšíření se dočkal na přelomu čtrnáctého a patnáctého století. Tehdy patřil pánům z Kravař. Mezi další výzmané zásahy do podoby hradu patří pozdně gotická přestavba Pernštejnů, a také dostavěný renesanční palác, který nechali zhotovit poslední pánové hradu, Bruntálští z Vrbna.
Od třicetileté války byl hrad převážně využívaný pouze k vojenským účelům, od druhé poloviny osmnáctého století pak chátral. V polovině devatenáctého století se začalo blýskat na lepší časy, proběhly úpravy, díky nímž se na zříceniny mohli podívat návštěvníci. Poněkud nešťastné pak byli památkové úpravy ze druhé poloviny dvacátého století, které narušily historický vzhled. Zároveň se zde od té doby pořádá každoroční setkání uměleckých kovářů, které je známé pod jménem Hefaiston.
V Česku právě teď potřebuje vhodného dárce kostní dřeně více než 40 lidí, z toho přes třetinu tvoří…
Olomouc – Hanácká metropole se na několik týdnů stane centrem osobního rozvoje, zdraví a inspirace.…
Šternberk - Cestování do velkých měst kvůli darování krve se může stát minulostí. Agel Transfúzní…
Olomouc – Univerzita Palackého v Olomouci (UP) zaznamenala v polovině března téměř 35.000 přihlášek…
V sobotu 22. března se v olomouckém hotelu NH Collection Olomouc Congress uskuteční již 12. ples…
Hlubočky – Čilý stavební ruch panuje v těchto dnech na okraji obce Hlubočky v části Mariánské Údolí…