Zde může být vaše reklama.

Lvíčci z olomoucké zoo slavili svůj mezinárodní den

Lvíčci z olomoucké zoo slavili svůj mezinárodní den

foto: ZOO Olomouc

03. 08. 2020 - 20:01

V těchto dnech přichází mimo jiné i v olomoucké zoologické zahradě dozvuky nedělní oslavy Světového dne lvíčků zlatých - Golden Lion Tamarin Day. Odlesňování je v roce 1991 přivedlo na pokraj vyhynutí. V posledních letech díky ochráncům se však jejich počet navýšil na 3 700. Bohužel v důsledku výskytu žluté zimnice, která se na tento druh rozšířila z lidské populace, zaznamenali pokles o 32 procent. Ve volné přírodě v brazilských pralesích tak dnes pobývá pouhopouhých 2 500 jedinců. Všechny druhy lvíčků (zlatý, černý, zlatohlavý a černolící) patří mezi nejohroženější savce světa, jsou endemity Brazílie a i zde se vyskytují ve velmi malých populacích na velmi malém území.

„Oslavy probíhaly po celém světě, především však v Brazílii. Jednou z aktivit byla i soutěž o nejkrásnější obrázek lvíčka v různých věkových kategoriích. Lvíček zlatý je tzv. zvířecím ambasadorem, tudíž jeho ochranářský program zaznamenal úspěch. Slouží jako model pro inspiraci k zachování několika dalších druhů po celém světě,“ dodává zoolog Jitka Vokurková.

CHOV V ZOO OLOMOUC

Olomoucká zahrada chová lvíčky od roku 1997. Odchovalo se zde celkem 15 mláďat. Poslední dvojčata se narodila 9. 6. 2020 a pocházejí od osvědčeného páru, který už vychoval 6 mláďat. Ten tvoří samice z francouzské Zoo La Palmyre a samec ze Zoo Dvůr Králové. Současný celkový počet chovaných jedinců je 10.

OBECNÉ INFORMACE

Lvíčci náleží k drápkatým opicím, obývají tropické deštné lesy Brazílie. Mají přeměněné nehty na drápky, pro svůj malý vzrůst bývají označovány jako marmosetky, což ve francouzštině znamená trpaslík. Váží kolem 600-700 gramů v přírodě se dožívají cca 10-15 let, skáčou do vzdálenosti 5 metrů. Žijí v párech nebo malých rodinných skupinkách v korunách stromů, kde většinou rodí jediná vůdčí samice, u podřízených samic, jejích dcer, nedochází ani k ovulaci.

Péči o mláďata zajišťuje samec nebo další členové rodiny. Matka mláďata nejprve několik týdnů kojí, poté jim začne pomalu dávat i pevnou potravu (nejčastěji hmyz), kterou pečlivě rozmačká ve svých prstech. Jejich hlava, krk a lopatky jsou porostlé jakoby lví hřívou. Jsou to velice inteligentní zvířata, která dokáží před nebezpečím velice rychle uprchnout.

ZAJÍMAVOSTI

Byli těžce postiženi odlesňováním, a proto se na ně v 60. letech minulého století soustředila pozornost ochránců. Nadále se chovali i odchovávali v zajetí, poté byli vysazeni zpět do přírody. Zachránit je pomáhají rezervace vyhlášené brazilským prezidentem. Brazilská vláda lvíčky jen propůjčuje, nepatří tedy zahradám. V roce 1991 žilo v brazilských pralesích na pobřeží Atlantiku posledních 200 lvíčků zlatých. Tento druh byl v Červeném seznamu ohrožených druhů zařazen do kategorie „kriticky ohrožený“ a byla jen velmi malá naděje na přežití tohoto druhu.

Nicméně po malých krůčcích jednotlivců se to nakonec podařilo. Momentálně je tento druh v Červeném seznamu ohrožených druhů zařazen do kategorie „ohrožený“. Chová se ve 148 institucích v celkovém počtu 448 jedinců. Za posledních 12 měsíců se narodilo 46 mláďat. Lvíček zlatý se stal národním symbolem. Dokonce se vyskytuje na bankovce a během olympijských her byl jejich maskotem.

Další články