Zde může být vaše reklama.

RARITA Z OLOMOUCKA Česká pošta vydala známky s motivy Litovelského Pomoraví

Česká pošta vydala známky s motivy Litovelského Pomoraví

foto: Česká pošta

16. 06. 2024 - 08:03

Olomouc – Loni inspirace výročím Univerzity Palackého, letos Litovelským Pomoravím. Česká pošta vydala další známky spojené s naším městem a regionem. Tentokrát zdobí příležitostný poštovní aršík motýl perleťovec a volavka. Výtvarný návrh poštovní ceniny se dvěma známkami v hodnotě 42 a 48 korun, který pošta vydala tento týden, připravil Josef Dudek a rytinou ho doplnil Miloš Ondráček.

„Námětem aršíku je řeka Morava protékající divokým lužním lesem ve zmíněné chráněné krajinné oblasti a na známkách jsou vyobrazeni motýl perleťovec sedící v trávě a volavka stojící ve vodě. Oba hlavní motivy jsou obklopeny ve vodě ležícím množstvím popadaných stromů a podemletými břehy zarostlými neprostupnou vegetací,“ přiblížil mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Litovelské Pomoraví nejsou jen divoké močály a lužní lesy v okolí řeky Moravy, ale i kulturní krajina utvářená prací tamních obyvatel s úctou a láskou k rodnému kraji. „Součástí vydání jsou i dva druhy obálek prvního dne vydání (FDC). Námětem první je interiér stodoly a na druhé je zobrazena kaplička u křižovatky před obcí Nové Mlýny,“ doplnil Vitík.

Celou emisi vytiskla Tiskárna Hradištko v nákladu 22 000 kusů a oba druhy FDC obálek po 2 300 kusech. Zájemci si mohou nový příležitostný poštovní aršík zakoupit na vybraných poštovních pobočkách nebo v e-shopu České pošty.

Loni na podzim vyšla příležitostná poštovní známka věnovaná 450. výročí založení Univerzity Palackého v Olomouci. Grafický design byl vytvořen pomocí akvarelu a je také z dílny Josefa Dudka. Ústředním motivem známky je šikmo vsazený panel se znakem a jménem univerzity a panoramatem historického centra Olomouce. Za panelem stojí postava s brýlemi pro práci s virtuální realitou rozpínající ruce od hromádky knih k mlhovině napravo. Šikmá plocha panelu pro virtuální reality symbolizuje dynamický vývoj od klasického způsobu studia a bádání, přes vědeckou současnost k budoucnosti.

Další články