Zde může být vaše reklama.

Jsou dozorčí rady trafikami? Polemika s náměstkem prostějovské primátorky

Jsou dozorčí rady trafikami? Polemika s náměstkem prostějovské primátorky

24. 08. 2016 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Protože je v demokracii mimořádně klíčové, aby voliči měli informace, zveřejnil Hanácký Večerník částky, kolik berou na odměnách lidé z dozorčích rad firem, v nichž má vliv město Prostějov. To se však příliš nelíbí náměstkovi prostějovské primátorky Pavlu Smetanovi.

Kauze dozorčích rad prostějovských městských firem jsme se věnovali například zde, zde a zde. Podle dostupných informací slouží spíše jako trafiky.

Na naše texty reagoval prostřednictvím webu města i radničních listů náměstek prostějovské primátorky Pavel Smetana. Připomeňme, že Smetana si za posledních pět let vydělat ve Vodovodech a kanalizacích krásných 927 305 korun. Kromě Vodovodů dnešní náměstek působil pět let v dozorčí radě Domovní správy, zde si přišel na 635 282 korun.

Podívali jsme se na tvrzení pana náměstka.

 

Člen DR ručí za chod firmy celým svým majetkem, a pokud by vznikla společnosti škoda jeho činností či nečinností, tak o tento osobní majetek příjde.

Zde dochází asi k nejvěšímu omylu – ručení není práce. Pokud hlavním smyslem je dát tam někoho, kdo bude ručit celým svým majetkem, můžou tam dát třeba nějakého bezdomovce, který majetek nemá, jistě to vyjde mnohem levněji. Za ušetřené peníze může Domovní správa opravit svůj bytový fond, například.

S tvrzením nesouhlasí ani právník Petr Bouda. „Nepamatuji si, že by snad kdykoli v minulosti byl kterýkoli člen dozorčí rady pohnán k zodpovědnosti např. za předražené smlouvy, jízdenky pro Rittiga či jednostranně nevýhodné smlouvy pro dopravní podnik,“ vyjádřil se Bouda.

 

Odměny nejsou ve výši statisíců, jak uvádí, ale jedná se o částky od 8.000 do 9.500 Kč za měsíc, což člověk znalý věci, který absolvoval aspoň první ročník obchodní akademie, uzná, že se nejedná o žádnou horentní sumu za odpovědnost členů DR a záruku vlastním majetkem.

Pan náměstek je sociální demokrat, takže jistě ví o tom, v jaké sociálně ekonomické situaci žijí někteří lidé. Například minimální mzda je v Česku na úrovni 9 900 korun měsíčně a pro řadu lidí znamená jediný příjem. A ani na tuto částku měsíčně všichni lidé nedosahují – tisíce lidí jsou nezaměstnaných, jindy zase zaměstnavatelé používají jen zkrácené dohody. Horentní suma to obecně  jistě není, ale pokud uznáme, že v řadě měsíců dozorčí rada nejedná ani jednou, zanedbatelná částka to není. A i z ní musí lidé žít.

 

Členové DR byli a jsou vybíráni dle zkušeností v oblasti podnikání či řízení firem, nebo se jedná o lidi s právním, či ekonomickým vzdělání, kteří rozumí dané problematice

Zdaleka ne všichni a zdaleka tito lidé nedosahují morálních kvalit. Takový pan Ivan Langer je také jistě velmi erudovaný právník a také bych ho nenechal řídit městskou firmu.

Třeba prostějovský radní za KSČM Josef Augustin sedí v dozorčí radě Domovní správy. A přitom je tento člověk soudně uznaný daňový podvodník.

 

Dozorují též nad transparentností výběrových řízení, nad dobrým hospodařením společností a jak člověk aspoň minimálně znalý chodu městských firem, přispívají tak k dobré hospodaření těchto firem, což lze doložit dobrými výsledky všech tří společností.

Zde se až nechce věřit, že by to pan náměstek myslel vážně. Vodovody a kanalizace Prostějov mají nevýhodné smlouvy s Moravskou vodárenskou, v důsledku čehož se o cenách vody rozhoduje jinde. Domovní správa zase přistupuje laxně k opravám bytového fondu či třeba kascentra. O transparentních výběrových řízeních také nemůže být řeč.

 

Jakub Čech

Další články