Sdílená kola, volný trh, městská mobilita a spousta otazníků
Olomouci dnes zcela reálně hrozí, že se od příštího roku stane největším městem v České republice…
29. 01. 2024 - 14:42
Pravidelná anketa Hanáckého Večerníku se vrací k tématu slučování Moravské filharmonie a Moravského divadla. Odboráři, zastupující hudebníky ve filharmonii, veřejně zpochybnili transparentnost procesu a odmítli nadále jednat s náměstkem pro kulturu Viktorem Tichákem.
Otázka zní: Jak vnímáte veřejnou výzvu odborů Moravské filharmonie Olomouc, aby se dalších jednání o sloučení obou institucí místo náměstka pro kulturu účastnil přímo primátor?
Pavel Jelínek, zastupitel, SPD a Trikolora: Klub SPD a Trikolory nesouhlasí se slučováním MDO a MFO v modelu předloženém vládnoucí koalicí. V konečném důsledku předložené řešení nepřináší žádnou významnou úsporu. Předložené řešení obsahovalo analýzu, která veškeré zlepšení finanční situace založila na změnách, které se vůbec netýkají sloučení obou institucí a bylo by je možné realizovat i bez kontroverzního a nepřínosného sloučení obou institucí. Nicméně si myslíme, že přítomnost pana primátora na jednání o budoucnosti MDO a MFO by více odpovídala důležitosti této problematiky.
Viktor Tichák, náměstek primátora, Piráti a ProOlomouc: Jednání o konkrétních krocích spojení divadla a filharmonie nyní opravdu z velké části opouštějí politický ring, ale nepřesouvají se k panu primátorovi, nýbrž do řízení projektového, které povede pan Gerneš. Filharmonické odbory dlouhodobě záměr města kritizují a chápu nejistou, která pramení z chystaných změn. Věřím ale, že se v dohledné době díky konkretizaci jednotlivých kroků včetně kladného vypořádání většiny podnětů zaměstnanců MFO z konce minulého roku vrátíme ke konstruktivním jednáním, která byla vždy věcná a korektní.
Otakar Štěpán Bačák, náměstek primátora, SPOLEČNĚ: Když jsem četl výzvu, tak jsem se zarazil nad tímto požadavkem. Copak primátor není člen Rady, která kolektivně a pod jeho vedením rozhoduje o konečné podobě navrhovaných řešení? Copak primátor není člen zastupitelstva, které finální rozhodnutí přijímá? Pakliže by se někde vyjádřil, že má odlišný názor, asi bych to pochopil. Ale protože znám samozřejmě i interní diskuse, pak vím, že primátor má důvěru v nás náměstky, že odvedeme práci na úkolech od Zastupitelstva a Rady jak nejlépe dovedeme. Primátor opravdu není spící vrchní revizor, který čeká, až ho někdo zavolá na pomoc. Naopak je stále in medias res.
Eva Machová, zastupitelka, STAN a Zelení: Ve veřejné výzvě odborů Moravské filharmonie je požadavek o řízení dalších jednání za účasti primátora města, nikoli věcně příslušného náměstka. Důvody změny v řízení sloučení institucí jsou ve výzvě odborů uvedeny. Hudebníci se také rozhodli k několika protestním krokům, se kterými seznámili veřejnost.
Vstřícným gestem primátora, ale také dalších členů rady města, může být účast na dalších jednáních a hledání cesty k naplnění budoucího modelu provozování obou institucí. Nepovažujeme za správné vyloučení věcně příslušného náměstka, který jednání dosud vedl a má oblast kultury v kompetenci.
Dominika Kovaříková, zastupitelka, SPOLU/TOP09: Slučování Moravského divadla a Moravské filharmonie není jen otázkou spadající do oblasti kultury. Radniční koalice argumentuje na prvním místě ekonomikou provozu a teprve až v závěsu, asi aby se na ni úplně nezapomnělo, zmiňuje kvalitu poskytování kulturní nabídky. Vzhledem k tomu, že sloučení těchto institucí je natolik závažný a troufám si tvrdit že i nevratný krok, jehož negativní dopad na obě instituce nebyl vyloučen, je žádoucí, aby odpovědnost za něj nenesl jen jeden rezortní náměstek. Výzva filharmoniků směrem k primátorovi, aby se dalších jednání o sloučení MDO a MFO osobně účastnil, je proto logická a oprávněná a primátor by ji měl vyslyšet.
Jan Holpuch, zastupitel, SPOLU/ODS: Požadavku odborářů rozumím. Pan náměstek Tichák předložil na posledním zastupitelstvu návrh na sloučení obou institucí opíraje se o výsledky jím zadané analýzy. Bohužel, její věrohodnost byla přímo na jednání závažným způsobem zpochybněna. A to do té míry, že sami autoři byli nuceni veřejně přiznat, že na zpracování měli málo času. Ani za této situace koalice nepodpořila náš návrh na dopracování a odložení do doby, než budou závěry podrobeny odborné oponentuře. Sloučení zkrátka silou svých hlasů prohlasovali. Jasně se tak ukázalo, že proces slučování divadla a filharmonie je ryze politickou záležitostí. Je proto myslím přirozené chtít, aby ho zaštítil nejvyšší politický představitel města. Tím je primátor. Zaštítil a za výsledek přijal plnou zodpovědnost.
Miroslav Žbánek, primátor, ANO: V prvé řadě považuji za nestandardní, aby zaměstnanec jakékoli organizace, včetně veřejně zřizované, prostřednictvím dopisu sděloval svým nadřízeným, že už mu s jeho nadřízenými došla trpělivost. Zároveň je podle mě dost nešťastné obvinit respektovaného ředitele Moravského divadla z toho, že by nedokázal být nestranný a dokonce snad škodil zájmům filharmonie. To je za mě vrážení klínů mezi umělce, kteří tady spolu po dlouhá desetiletí bez problémů fungují a pracují. Ze strany autorů zmíněného dopisu to považuji za lidské i profesní selhání. My budeme i nadále pokračovat v naprosto otevřené diskusi k tématu slučování obou institucí, tak jak jsme to dělali dosud. Cílem je, aby se nikdo ze zaměstnanců necítil ohrožený.
Olomouci dnes zcela reálně hrozí, že se od příštího roku stane největším městem v České republice…
Možná si vzpomenete, když před 4 lety uzavřel pražský pirátský primátor část Smetanova nábřeží. V…
O sloučení divadla a filharmonie se veřejně debatuje již zhruba rok a půl, více než rok přitom…
Média zaplnila zápletka kolem odvolání ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše a odchodu Pirátů z…
Po krajských volbách v Olomouckém kraji, kde se nakonec zformovala koalice ANO a SPD, se opět…
Před dvěma týdny zasáhly Českou republiku silné deště, které vyvolaly velké povodně s obrovskými…