Lanýžové degustační menu

V olomoucké zoo vážili dvojčata květnových lemurů

V olomoucké zoo vážili dvojčata květnových lemurů
Lemur vari v olomoucké zoologické zahradě.

foto: ZOO Olomouc

11. 08. 2021 - 18:00

Jeden kilogram hmotnosti. Tolik ukázala váha během včerejšího kontrolního dne u prvomájových dvojčat lemura vari v olomoucké zoologické zahradě. Oproti porodní váze 180 gramů jde o značný přírůstek. Chov vari černobílých, jak se tito lemuři správně jmenují, se díky nim rozrostl o samečka i samičku. A jsou to pořádná čísla. 

„Obzvláště sameček má dobrodružnou povahu a rád se pouští do průzkumu všeho nového,“ prozradila závěry z pozorování zooložka Jitka Vokurková.

Jak probíhá chov vari černobílých v olomoucké zoo

Olomoucká zoo chovala vari černobílé od roku 1990. Za tu dobu se zde narodilo 41 mláďat. Na rozdíl od většiny dalších druhů lemurů probíhá odchov těchto mláďat odlišně. Samice malá mláďata ukrývá v hnízdě, kde je prvních několik dnů hlídá, postupem času je tam ponechává samotná a chodí je v pravidelných intervalech kojit. Mezitím si shání svou potravu.

"Zoo Olomouc je jedna z mála institucí, které se chov aktuálně daří. Odchovaná mláďata obohatila chovy nejen v evropských zoologických zahradách. Letos na jaře odcestovala jedna odchovaná samice do Zoo Calgary v Kanadě," prozradila mluvčí zahrady Iveta Gronská.

Lemur obecně

"Jedná se o jednoho z největších lemurů vůbec a současně lemura, který svá mláďata nepřenáší ani na břiše, ani na zádech, ale ukrývá je do dutin stromů. Matka mláďata nosí jen při potřebě přesunu za potravou, aby se ona sama od hnízda nevzdalovala až příliš. Vari obývá výhradně ostrov Madagaskar, kde žije v rodinných skupinách, kterým velí dominantní samice," doplnila mluvčí.

Vari je typický svým dlouhým ocasem, který slouží k udržování rovnováhy při skocích. K pohybu využívá převážně koruny stromů, aktivní bývá se soumrakem. Jeho jídelníček se skládá z lesních plodů, ovoce, semen a výhonků stromů.

"Většině poloopic kvůli kácení deštných pralesů doslova mizí domov před očima a stávají se tak nejohroženější skupinou primátů na světě," prozratuje smutnou realitu Gronská.

Zajímavosti o lemurech

Staří Římané nazývali duchy zemřelých „lemuros“. První Francouzi, kteří na Madagaskaru přistáli a uslyšeli plačtivé hlasy, připomínající lidský nářek, dali jejím původcům právě toto jméno. Slovo „lemur“ tedy znamená „noční putující duch“. Lemuři mívají problémy s termoregulací. Za chladného počasí se k sobě tisknou, aby se zahřáli. Po ránu se snaží ohřát co největší plochu těla slunečními paprsky, sedávají otočení k vycházejícímu slunci s rozpaženými horními končetinami. Lemuři jsou významnými zahradníky, neboť roznáší semena rostlin, a tím přispívají k obnově flory na Madagaskaru.

Další články